Altın Boğalar Dönmeye mi Hazırlanıyor: Piyasa Bunları İzleyecek!

Altın fiyatları 1.234 dolarda yatay hareket ediyor. Yatırımcılar, Federal Reserve’in bir sonraki hamlelerini bekliyor. Yüksek ABD faiz oranları altın yatırımlarının yeniden değerlendirilmesine neden oluyor. Olumlu hisse senetleri ve jeopolitik riskler altının fiyat seyrini etkiliyor.

ABD para politikasının altın fiyatları üzerindeki etkisi

Piyasa katılımcıları yaklaşan Federal Reserve toplantısı öncesinde pozisyonlarını ayarlıyor. Bu bekleyişin ortasında altın fiyatları çok az hareket ederek 1.234 dolarda sabit kaldı. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere parlak metal, Nisan ayının başlarında en yüksek seviyelere ulaştı. Ancak, daha sonra, güvenli limanlara olan talebin azalması ve ABD faiz oranlarının yükselmeye devam edeceği beklentisinin etkisiyle geriledi.

Mart ayı PCE fiyat endeksi aylık %0,3 ve yıllık %2,7 ile beklenenden daha yüksek geldi. Bu da dahil olmak üzere son ABD ekonomik verileri, Fed’in uzun bir süre daha yüksek faiz oranlarını koruyacağına olan inancı pekiştirdi. Şimdi, faiz indirimlerinin Eylül ayına ya da daha sonrasına ertelenme ihtimali var. Bu da altın gibi getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırıyor. Son dönemdeki düşüşlere rağmen altın fiyatları, uzun süreli yüksek faiz oranlarının küresel ekonomik büyümeyi azaltabileceği endişeleriyle yıldan yıla artış gösteriyor.

Piyasa dinamikleri ve dış faktörler

Son işlem seansı itibariyle, altın önceki günlerdeki mütevazı kazanımlarını sürdürmekte zorlandı. Bu nedenle fiyatlar hafta başında hafifçe geriledi. Olumlu hisse senedi performansı ve Rusya-Ukrayna çatışması gibi devam eden jeopolitik risklerden etkilenen daha geniş piyasa duyarlılığı, altın fiyatlarını etkilemeye devam ediyor. Ayrıca, Japon Yeni karşısında keskin bir toparlanma gösteren ve iki haftanın en düşük seviyelerinden gerileyen ABD dolarındaki dalgalanmalar, doların gücü ile ters orantılı olduğu için altını etkiledi.

İzlenecek önemli gelişmeler:

  • FOMC Toplantısı ve ABD Ekonomik Verileri: Piyasa, Fed’in gelecekteki para politikasına ilişkin görüşlerine ve önemli ekonomik açıklamalara hazırlanıyor. Bu tartışmaların sonucu muhtemelen piyasanın faiz oranı beklentilerini etkileyecek. Dolayısıyla bu da altın fiyatları üzerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır.
  • Jeopolitik Gerginlikler: Özellikle İsrail ve Hamas arasında devam eden çatışmalar ve barış görüşmeleri piyasa duyarlılığını etkiliyor. Dolayısıyla bunun da altına yönelik güvenli liman talebini etkilemesi mümkün.
  • Enflasyon Göstergeleri: Kalıcı enflasyonun, altının enflasyondan korunma rolünü güçlendirmesi olası. Ayrıca, özellikle enflasyonun Fed’in hedef oranı olan %2’nin üzerinde kalması durumunda fiyat yörüngesi etkilenebilir.

Altın fiyatları teknik görünümü

Piyasa analisti Arslan Ali, altının teknik resmini değerlendiriyor. Altın fiyatları şu anda %0,20’lik hafif bir düşüşle 2.334,82 dolar seviyesinde seyrediyor. Değerli metal, pivot noktası olan 2.325,66 doların hemen üzerinde. Bu eşiğin üzerinde kalabilirse potansiyel yukarı yönlü ivmeye işaret ediyor. En yakın direnç 2.370,56 dolarda, diğer engeller ise 2.418,45 dolar ve 2.463,94 dolarda duruyor.

Tersine, altın pivotun altına düşerse, 2.290,40 dolar ve ardından 2.248,71 dolar devreye girer. Ayrıca, 2.212,49 dolarda önemli bir destekle karşılaşması muhtemel. 50 günlük Üstel Hareketli Ortalama (EMA) mevcut fiyatın biraz üzerinde 2.339,52 dolar seviyesinde bulunurken, 2.276,85 dolar seviyesindeki 200 günlük EMA daha uzun vadeli bir yükseliş görünümünü destekliyor. Teknik kurulum 2.325,66 doların üzerinde bir yükseliş duruşuna işaret ediyor. Ancak bu seviyenin altına inmesinin daha keskin bir düşüşü tetiklemesi olası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x